Panele ażurowe – czym są i kiedy warto je wykorzystać?

Panele ażurowe to dość ciekawy pomysł na udekorowanie wnętrza. Dają wiele możliwości dekoracyjnych. Mogą to być zarówno ścianki działowe, jak i wykończenia ścian, czy drobne przepierzenia. Jak jeszcze można wykorzystać panele ażurowe? Kiedy warto na nie postawić?

Panele ażurowe – co to takiego?

panele ażurowe 20% taniej to rodzaj paneli 3D. Powstają poprzez wycięcie wybranego, prześwitującego wzoru. Można je wykonać z kilku materiałów. Są to:

– sklejka
– drewno
– tworzywo sztuczne
– płyta MDF

Najbardziej rozpowszechnione i najczęściej używane są te zrobione z płyty MDF. Panele są dostępne w różnych wzorach. Mogą to być wzory geometryczne, czy roślinne. Można je zamawiać w wybranym rozmiarze oraz grubości, wykończone albo do pomalowania własnoręcznie. 

Panele ażurowe – gdzie warto je wykorzystać?

Panele ażurowe można wykorzystać w każdym pomieszczeniu, zarówno klasycznym, jak i nowoczesnym. Figury geometryczne będą idealnie komponować się z wnętrzami nowoczesnymi, zaś roślinne motywy uzupełnią klasyczny wystrój mieszkania. Panele ażurowe MDF są częstym wyborem także ze względu na możliwość wyboru koloru, co sprawi, że można je dopasować do każdego pomieszczenia. Mogą być wykorzystane jako podwieszane sufity, parawany, ścianki działowe, balustrady schodów, dekoracje na ścianę oraz maskownice na kaloryfer. Jednak możliwości jest sporo więcej. Dużo zależy od kreatywności użytkownika.

Panele ażurowe: dekoracja na ścianę i ścianki działowe

Najbardziej popularnym wykorzystaniem paneli ażurowych jest forma dekoracji na ścianę. Można stworzyć z nich całą ścianę, jak również wykorzystać różne wzory do pokrycia jej części. Warto w takim wypadku stworzyć odpowiedni wzór i dobrać konkretne kolory, które będą dobrze wyglądać przy oświetleniu pomieszczenia. Kolejną formą paneli, która często jest wykorzystywana są ścianki działowe. Dzięki dobrze dobranym i ułożonym panelom ażurowym pomieszczenie nabierze konkretnego wyrazu, a do wnętrza domu przedostanie się więcej naturalnego światła. Ścianki można dobrać pod względem przepustowości światła. Można stworzyć motyw bardziej lub mniej prześwitujący. Panele ażurowe można wykorzystać również w formie parawanów oraz przepierzeń. Przepierzenie takie można stworzyć w formie przesuwanej, jeżeli nie jest potrzebne zainstalowanie panelu na stałe. 

Panele ażurowe – co jeszcze można z nich stworzyć?

Panele ażurowe można wykorzystać na wiele różnych sposobów i tak naprawdę ilu ludzi, tyle możliwości. Poza powyższymi przykładami można z nich również wykonać balustrady schodów, maskownice na kaloryfery oraz ozdobić nimi drzwi. Dzięki odpowiedniemu doborowi paneli wnętrze nabierze niepowtarzalnego klimatu, a elementy, które do tej pory mało rzucały się w oczy zostaną zauważone. 

Tagged , ,